Bryce NP, Zion NP, Antelope Canyon

IMG_8831

Tak jsme si vyzkoušeli spaní „na divoko“ a probudili jsme se v údolí vedle řeky. Podle mapy jsme měli být v Fishlake National Forest, kde je stanování mimo kempy dovoleno. Do dalšího parku nám zbývalo ještě pár desítek kilometrů, proto jsme se zbytečně nezdržovali a vyrazili. Park Bryce je hned za městečkem s rodei a jako vždy je hned za branou návštěvnické centrum se zajímavostmi o okolí. Protože jsme chtěli přespat další noc v parku rsp. dole v kaňonu, museli jsme si zde vyřídit povolení pro backcountry camping který je tady dost omezený, v jednom tábořišti (několik kilometrů od silnice) může být asi jen 5 stanů. Zbytek dne jsme procházeli v kaňonu mezi dost divnými červenými skálami – úplně jinými než třeba v Arches. Druhý den jsme ještě objeli zbytek parku, vyzkoušeli nedaleký vodopád a pak jsme vyrazili k dalšímu národnímu parku – Zion.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJak se dalo čekat, je to opět jiná krajina. Nejdříve se projíždí skálami, které vrásnění před miliony let zvláštně vytvarovalo, pak se tunelem projede do dlouhého údolí lemovaného obřími stěnami. Je tady několik zajímavých treků – Angel’s landing a The Narrows. Oba jsme si nechali až na další den. Na skálu Angel’s landing je to asi jen 4km, zato do dost prudkého kopce – převýšení je 450m, je proto dobré vyrazit brzo ráno. Nejzajímavější je samozřejmě poslední úsek, kde je taky nejlepší výhled :). Druhý trek The Narrows vede hrdlem celého údolí a je dlouhý několik desítek kilometrů. Důležitá věc je, že se jde řekou proti proudu (na konec jsme nedošli) a je jen na vás kdy to otočíte. Rozhodně není dobré se vydat do Narrows pokud je hlášený déšť, hrozí tady Flash Floods/bleskové záplavy.

P1110549Po dvou dnech v Zionu byl čas popojet k další atrakci – Antelope Canyonu. Ten jsme měli naplánovaný až na další den, proto jsme znovu zakempovali na divoko a opět bez problému :). Antelope Canyon leží nedaleko pouštního města Page na indiánském území, to znamená, že tam neplatí univerzální vstupné Annual Pass, zato se tam platí pořádné indiánské vstupné. Z povrchu kaňon vůbec nevypadá nijak lákavě, je to jen malá puklina v zemi, zato když se vleze po žebříku dolů, je to o něčem jiném. V období deště voda obrušuje stěny a vytváří tak zaoblené tvary, slunce pak skálu parádně osvětluje. V této oblasti jsou dva podobné kaňony Upper a Lower – Upper je údajně více navštěvovaný a je potřeba k němu dojet na korbě auta, do Lower se musí po železných schodech a je místy hodně úzký. My byli v Lower Antelope Canyon ráno hned při otevření a světlo dole bylo vynikající.

Zion byl náš čtvrtý park z Utah The Mighty 5 – Arches, Canyonlands, Bryce a Zion. Capitol Reef nám zbyl na příští výpravu do USA.

Poslední malou atrakcí je místo pár kilometrů od Page, kde řeka Colorado vytváří 270° meandr – Horseshoe band. Rozhodně stojí za to se tam zajet podívat, viz. fotky.

Ještě ten stejný den nás čeká přesun do Grand Canyonu, o tom zas příště…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *