Cesta do Afriky den -61. Očkování

Trochu odbočím od hlavního tématu a asi to ani nikoho nebude zajímat, ale vlastně se to také týká příprav a možná článek pomůže někomu dalšímu s podobným cílem cesty.

ockovani_diteAfrika není Evropa nejen kvůli jiné krajině, lidem, počasí, ale vyskytují se zde i pro nás ne tak časté nemoci. Kdysi jsem četl (nebo viděl) že očkování existuje jen proti zlomku nemocí. A když píšu zlomku myslím tím něco kolem 20/1500. Ale lepší než nic. Ještě bych dodal že informace co tu píšu jsou založené na přečtení několika článků na internetu a je dost možné že budu kecat, kdo chce mít jistotu, raději si je ověřte znovu (třeba vystudováním medicíny).

Takže co je dostupné, co povinné, co doporučené.

Povinná je vakcína proti žluté zimnici a to ne z důvodu aby ochránila nás, ale aby my jsme ji nepřenášeli tam. Je kontrolovaná především na hranicích s jinými Africkými státy, takže hned po příletu z Evropy nás pravděpodobně nikdo kontrolovat nebude, ale na hranicích s Tanzánií je to prý 100%. Ostatně tohle se potvrdí na místě. Nově je prodloužena ochrana z 10 let na doživotní. (Píše se že je ta vakcína jedna z těch horších, ale až na mírnou únavu první den vše proběhlo docela dobře.)

Dalším, tentokrát jen doporučovaným, očkováním je virová hepatitida A+B (žloutenka). Asi každý ví o co jde a jak se přenáší (Ačku stačí dotyk klidně i přes nějaký předmět, Bčko především krví ). Dnes už je tato vakcína u nás povinná a hodí se i v Evropě. Proto není důležité polemizovat o tom jestli očkovat, nebo ne. (Očkování bez problémů.)

Meningokoková meningitida. Mimo jiné způsobuje zánět mozkových blan a prý to má rychlý průběh. Něco takového lze chytit kapénkovou cestou (kašláním, mluvením, poprskanýma předmětama) v místech kde je hodně lidí – letiště, nádraží, asi i v letadle, nebo ve vlaku. Očkování je proti typům A,C,Y,W-135. Netřeba řešit. (Měl jsem to spolu se žloutenkou A a bez žádných vedlejších účinků, nebo problémů.)

Tetanus. Máme každý, no big deal.

Břišní tyfus. V Evropě se nevyskytuje, ale taková Afrika, Asie, Střední a Jižní Amerika už nebezpečná je. Šíří se jídlem, vodou, rukama a předmětama kterých se nemocný dotkl. Prý je to základní cestovatelské očkování. (Dostal jsem spolu s třetí dávkou vztekliny bez žádných vedlejších účinků.)

Vzteklina. ČR  (stejně tak jako většina evropy) má certifikát že tu žádná vzteklina není, v Africe se ale vyskytnout může a prý stačí nakažené zvíře hladit a přes oděrku v kůži se dá nakazit, pokousání je asi jasný. Blbý na tom je to že ani očkování neznamená že vzteklinu nedostanete, jen se prodlouží doba kdy je nutné vyhledat doktora. Účinný na tu nemoc zatím není, ale pokud se zjistí včas, tak po pár dávkách (asi 5 během pár dnů) přeočkování se dá virus zničit. V pozdějším stádiu je ale smrtelná (teď jsem četl že je experimentální lék který v jednom pokusu z jednoho zabral, ale není to asi žádný med). (Vše bez problémů.)

Cholera a cestovatelské průjmy. Kdesi jsem četl že očkování proti choleře je skoro neúčinné, ale je to spolu v jedné dávce proti bakterii která způsobuje průjmy. Toto bych řek že je volitelný a na víře v medicínu a farmaceutické společnosti :).

Pak je tu samozřejmě ještě malárie. Pro antimalarickou chemoprofylaxii mi byly doporučeny dva prášky. První, levnější, Lariam se bere jedna tableta týdně (týden před cestováním, během cesty a 4 týdny po návratu). Bohužel má trochu horší vedlejší účinky (horší prostorové/periferní vidění, možné projevy deprese), a vychází cca 100Kč za tabletu.
Druhé antimalarikum Malarone se užívá každý den během cesty, 1-2 dny před cestou a 7 dní po návratu. Vedlejší účinky nejsou tak strašné (bolest hlavy, průjem), ale stojí cca 90Kč za tabletu.
Pravděpodobně každý kdo jede do podobné oblasti bere antimalarika, takže snad to tak hrozné nebude 😉

To je asi vše co mi doktorka pro cestovní medicínu doporučila a asi vše co lze naočkovat (něco jako rakovinu děložního čípku asi potřebovat nebudu :D). Já farmaceutické společnosti podpořím a vyzkouším všechno přestože to není něco levného….

Snad jsem na nic nezapomněl a snad takový laický přehled někomu pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *