Jak v Česku nezapomenout mluvit

Speak Your Mind

Cizí jazyk se dnes začíná učit každé dítě minimálně od 4. třídy základní školy. A někteří ho dokonce oťukávají již ve školce. Proč s ním má spoustu lidí takové problémy? Kolikrát jsem v obchodě zažil situaci, kdy se cizinec na něco ptal prodavače a ten se akorát pokusil vysvětlit že mu nerozumí a že zavolá kolegu. Cizinec ale nemluvil čínsky, ani jazykem neznámého kmenu z Amazonie. Mluvil anglicky a ptal se jen kde mají mléko.

Když se ale zeptám někoho z mého okolí jestli a jak dobře umí další jazyk, tak je prý většina schopna rozumět anglicky, ale nemluví. Nastává otázka jestli se stydí, nejsou ochotni vypustit z úst něco jiného než češtinu protože jsou takoví vlastenci nebo opravdu neumí – po vice jak 6 letech výuky.
Doufám že poslední případ snad ani není možný. Pokud ano tak je něco ve výuce vážně špatně. Pokud se je jakkoliv nenadaný člověk schopný naučit základy počítání, nemůže byt problém v nejjednodušším způsobu komunikace – mluvení. Zvlášť u jazyka který pro psaní taky používá latinku. Stydlivost může být malý problém, ale ne u všech.

Jak proti tomu bojovat?
Vždy jde jen o trénink. Můžeme trénovat v teple domova pasivním sledováním cizojazyčných filmů a seriálů nebo čtením knih. To by nám mělo zajistit slovní zásobu a porozumění různým výslovnostem. Nezbaví nás to ale ostychu. K tomu je vhodné najít další lidi kteří už tím jazykem mluví, nejlépe rodilé mluvčí. Buď komerční cestou v jazykových školách – to stojí peníze, ale asi to je nejlepší způsob jak se naučit gramatiku.

Další možností je vycestovat nejlépe sám nebo v hodně malé skupině, aby to nesvádělo mluvit česky. Ideální je najít si v zahraničí práci ve které je komunikace potřeba. Je to trochu drastický způsob, ale nic jiného než domluvit se rukama-nohama daleko od domova nezbývá a časem se to zlepší.

Ve větších městech lze navštívit různá setkání cizinců ať už přes Couchsurfing nebo něco jiného. V Brně jsou takové meetingy snad každý den. Dle mého názoru je to nejlepší kompromis jak se zbavit ostychu, procvičit se v jazyku a třeba se ještě něco dozvědět. Nevýhodou je, že vám nikdo nebude opravovat gramatiku.

Ať už si ale vyberete jakoukoliv možnost ve ke zdokonalení dalšího jazyka, věřte že se to vyplatí. Ne nadarmo se říká – kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.

Já osobně navštěvuji každý týden jeden z meetingů v Brně – Exchange of Languages, případně English meeting.

  1. Kirass

    Я очень хорошо понимаю о чем Ты..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *