Yellowstone NP

DSCN0216

Do tohoto národního parku, prvního na světě, jsme přijeli ze západní strany přes městečko West Yellowstone. Hned od pohledu se krajina změnila ve skály a lesy s říčkou podél silnice. Každých pár set metrů bylo u silnice odpočivadlo s vyhlídkou, nedalo nám to a museli jsme zastavit a vykročit do Yellowstone pravou nohou :).

Následovala prohlídka Norris Geyser Basin – je to procházka po dřevěných chodníčcích  mezi bublajícími jámami a tryskající horkou vodou, některé gejzíry jsou pravidelné, některé vytrysknou jen několikrát za rok. U této oblasti je i kemp, ale v době našeho příjezdu byl už plný. Místo se pro naše malé auto a stan našlo v Indian Creek Campground severně od Norrise, kemp se nemusí zamlouvat a funguje stylem first come – first serve. Každý plácek pro stan má svůj medvědoodolný bear-box pro všechny věci s vůní.

IMG_8018

Na druhý den jsme zvolili severní okruh přes Mammoth Hot Springs – bílá jezírka stékající po skále dolů. Svým způsobem pořád to stejné, opět chodníčky s proudy turistů, ale přesto jiné. Cesta se stočila na východ a našim dalším cílem se stal picnic place na uvaření oběda. Po cestě, před mostem pres řeku, se ale objevila kolona aut a na mostě zástup lidí s foťáky. Ukázalo se, že dole je méďa. Situaci kontroloval ranger, zvlášť když se méďa rozhodl vyjít na silnici, kde bylo asi 30 lidí. Seskupil všechny do velkého hloučku a méďa v klidu přešel (asi tak 5m od skupiny). Super, máme další zvířátko ve volné přírodě. (Hned ráno jsme totiž potkali bizona u parkoviště, skoro na dotek). Aby toho nebylo málo, tak po obědě jsme narazili na další dav fotografů, tentokrát fotili medvědici s několika medvíďaty, bohužel medvědi byli tak 200m daleko.

DSCN0434

Následovala zastávka u vodopádů Upper Falls a Lower Falls na řece Yellowstone. Pěkný pohled na tu masu vody, co padá 33, rsp. 93 metrů. Den jsme završili trekem po hraně kaňonu mezi vodopády.

Třetí den jsme ráno sbalili stan v Indian Creek a vyjeli ke Grand Canyon of the Yellowstone River, tentokrát na jižní hranu. Dá se tam jít po několika set schůdkách dolů do kaňonu na vyhlídku Lower Falls, a pak pěšky k „Artist Point“, kde je nejfotogeničtější pohled na vodopád (a taky davy turistů).

Po kaňonu jsme zamířili na jih kolem Yellowstonského jezera, Mud Volcano, West Thumb.  Protože se nám nepodařilo najít volné místo v kempu Lewis Lake na jihu Yellowstone, museli jsme z parku vyjet a hledat dál. Nakonec se poštěstilo asi 20km za branou v kempu Lizard Creek u Jackson Lake.

IMG_8417

Poslední den v parku jsme měli taky o zábavu postaráno – čekala nás totiž největší atrakce – oblast s gejzíry a pravidelným Old Faithful, který bouchá každých 90min. Podívaná to byla pěkná, to divadlo postavené kolem gejzíru musíme brát jako nutné zlo, kdyby tam nebylo, tak budou všichni šlapat a házet odpadky přímo do gejzíru. Kolem jsou nenáročné cestičky s dalšími bublajícími jezírky a gejzíry. Opět platí – čím dál od parkoviště – tím méně lidí.

IMG_8486

Cestou na sever jsme měli v plánu navštívit ještě Grant Prismatic Spring – obří barevné jezero, a tím obří, myslím desítky metrů v průměru. Aby to však bylo možné vůbec spatřit, museli jsme opět mimo cestu do kopce, kam běžný zájezd nechodí. Zato jsme tam potkali skupinku čechů :). Není divu, výhled byl parádní – na jedné straně neprostupné lesy a 200m před námi obří průsvitné modré jezero oranžovými okraji. Víc napoví fotky :).
Nafotili jsme, co se dalo a jeli se podívat blíž na dřevěné chodníčky na břehu „oka“. Jak se dalo čekat – nuda – ze břehu vůbec nevynikne oranžové ohraničení ve tvaru slunce. Pak jsme ještě popojeli k Fountain Paint Pot, který taky prskal a chrlil vodu a bláto, a nastal čas Yellowstone opustit.

Vlastně ještě ne, museli jsme vyzkoušet ještě místní říčku (a taky se opláchnout), voda nebyla vůbec tak studená, jak by se mohlo zdát.

Teď nás čeká nejdelší přesun – přes Salt Lake City až do města Moab u řeky Colorado ve státě Utah.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *