Grand Canyon NP

IMG_9106K jižnímu okraji Grand Canyonu jsme přijeli někdy v odpoledních hodinách. Kousíček za branou parku – od západu – je postavená stará vyhlídková věž Desert View Watchtower, dají se tu koupit i všeljaké suvenýry, silnice ale pokračuje dál a každých pár set metrů je parkoviště s vyhlídkou na tu obří rýhu v zemi. Po několika zastávkách jsme dojeli až do Grand Canyon Village, kde na nás čekalo místo v kempu Mother Campground – myslím že to byla jediná rezervace zařízená z Čech. Plán byl takový, že po příjezdu ke Grand Canyonu požádáme o povolení přespat dole u řeky, pokud bychom ho nedostali, museli by jsme celou cestu stihnout během jednoho dne. Naštěstí místo v Bright Angel Campground bylo. Takže jsme dva dny zůstali na okraji kaňonu a třetí den jsme se vypravili dolů.

IMG_9176

Cesta je asi 12km dlouhá s převýšením kolem 1400m a dala se stihnout během dopoledne. Se snižující se nadmořskou výškou roste také teplota (něco kolem 38°C) a není možnost doplnit si vodu a taky tam není skoro žádný stín (na stezce South Kaibab Trail). Po cestě jsme potkali zástup mul dovážejících zásoby a turisty do tábořiště a taky jsme potkali jednoho chřestýše na kterého jsem si málem sednul :). Ale byl to hodný had, tak zaklepal ocáskem aby mi dal vědět že tam je. Na dně kanonu jsou potom dva mosty a na severním břehu tábořiště a potůček s osvěžující vodou. Ale to nebyl náš cíl, náš cíl byla řeka Colorado ve které není dobré plavat – má jen 6°C a je dost dravá. Proto jsme se k ní vydali 🙂 Kousek od tábořiště je pláž s přístavem raftů s mělkou aklidnou vodou a to se nám hodilo (viz. fotka)… Zbytek dne jsme proflákali odpočíváním a rangerským programem. Například během večerního programu nám rangerka povídala o neúspěšných výpravách v kaňonu, ale hlavně nám ukázala kde jsou škorpioni. A to nebylo daleko, byli hned kousek na sloupku ohrady pro koně 🙂 Důležité bylo nesvítit na ně baterkou, ale UV světlem, které jim nevadí a pod kterým září. Taky nás ujistila že je v pohodě spát pod širákem – bez stanu, v kterém by bylo strašné vedro. Dno kaňonu je super místo pro pozorování mléčné dráhy protože je tu minimum světelného znečistění, ale nesmíte tam být během úplňku jako my.

IMG_9222Odchod zpátky nahoru (je to divný, většinou se člověk škrábe do kopce aby něco viděl a pak si jde v pohodě z kopce, tady je to přesně naopak) jsme museli naplánovat na hodně brzo ráno, abychom se neplahočili na přímém slunci. Cesta nahoru byla sice delší (15km), ale byla tam místa s pitnou vodou a stínem. I tak nám to zabralo kolem 6 hodin a po poledni jsme byli opět u auta.

Ještě před odjezdem z parku jsme využili místní prádelnu a sprchy s teplou vodou a pak vyrazili dál po Road 66 směr Las Vegas. Noc jsme přečkali opět stylově – v poušti 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *